Psikolog Sinem Gül Şahin


Uzman Psikolog Desteği

Her bireyin aklında psikolog deyince farklı farklı kavramlar canlanmaktadır. Kimine göre kurtarıcı, kimine göre deli doktoru, kimine göre yol gösteren kimine göre sadece dinleyen… Bazı kişiler sihirli değnek uzatacağını sanır psikologların bazıları için ise hayatına kendinden bile daha yakın temas eden insandır.

 

Peki bunca kavram kargaşası içinde kimdir psikolog, ne yapar, nasıl yardım eder?
Psikoloğun kim olduğunu tanımlarken öncelikli olarak “kim olmadığından” bahsedersek daha aydınlatıcı olacaktır. Belirtilmesi artık klasikleşmiş olan ama yine de her seferinde belirtmenin bilgilendirici olması açısından gerekli olduğunu düşündüğüm ayrımdan bahsetmeliyim. Psikolog ruhsal rahatsızlıklar için ilaç yazan kişi değildir. Bu amaçla ilaç yazan doktorlar psikiyatr olarak adlandırılmaktadır. Mesleki yapının ve ismin benzerliğinden dolayı çoğu zaman insanlar psikolog ve psikiyatrı birbirine karıştırır ve bazen tam olarak ihtiyacı olan doğru kişiye başvuramaz. Bu konuda hem psikolog hem psikiyatr gelen kişiye destek olarak eğer ilaç tedavisi gerekiyorsa psikiyatra, terapi desteği, konuşarak tedavi gerekiyorsa psikoloğa yönlendirir.
Psikoloğun kim olmadığından bahsetmeye devam edersek; psikolog mucizevi bir kurtarıcı değildir. Size sihirli değnekle dokunup bütün ızdırabınızı bir anda sizden çekip alacak kişi de değildir. Hayatınız adına kararları sizin yerinize almaya yeltenip yapmanız gerekenlerle ilgili elinize liste tutuşturacak olan kişi de değildir, ki bunu zaman zaman anne babalarımız yapmıştır zaten=)

 

Bu tanımlamayı yaparken elbetteki çoğunlukla kendi benimsemiş olduğum psikoterapi modelini temel alıyor olduğumu vurgulamam gerek. Her birey kendine hastır, biriciktir. Psikolog bu biricikliğin farkında olarak ona başvuran kişinin sorununun da çözümünün de ona özel olduğunu bilerek bir yaklaşım sergiler. Sadece yüzeyde görünen sorunu çözmekle kalmayıp daha derine inerek sorunların kaynağını bulup kökten değişim yapmayı amaçlayan kişidir. Ondan destek isteyen kişilerin farkındalıklarını arttırarak sorunlarla baş etme mekanizmalarını güçlendiren kişidir. Psikolog sizin “yeter artık “ dediğiniz noktada sizinle ilk adımı atan ve bu yolda karşınıza çıkabilecek tuzaklarla ilgili size ışık tutan kişidir. Psikologluk bir meslekten daha öte olarak bir zihniyettir, bireyden bireye temas ettikçe daha mutlu insanların olduğu bir toplumu oluşturma amacında ilerlemektir.